Manufacturer of a wide range of products which include 1l yellow cold pressed mustard oil, 5l wooden cold pressed mustard oil, 1l wooden cold pressed mustard oil and 500ml wooden cold pressed mustard oil.
₹ 200 / Litre Get Latest Price
| Type | Mustard Oil |
| Processing Type | Kachi Ghani or Cold Pressed |
| Packaging Size | 1L |
| Nutritional Benefits | Prevent BP |
| Oil Purity | 100% |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Bottle |
Minimum order quantity: 50 Litre
₹ 200 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 5 L |
| Processing Type | Kachi Ghani or Cold Pressed |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Color | Red |
| Shelf Life | 1 Year |
| Usage/Application | Cooking,Skin Care And Hair Care |
| FSSAI Lic No | 10721031001590 |
| Features | No Essence,No Chemical,No Cholestrole And No Preservative |
| Ingredients | Mustard Seeds |
| Type Of Packaging | 5L |
| Brand Name | Aerk |
| Approx Nutrision Facts Per 100g | |
| Energy (Kcl) | 898.29 Kcl |
| Fat | 99.81g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Monounsaturated Fat | 59.8g |
| Polyunsaturated Fat | 24.3g |
| Carbohydrate | 0g |
| Protein | 0g |
₹ 200 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Processing Type | Kachi Ghani or Cold Pressed |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Color | Yellow |
| Shelf Life | 1 Year |
| Usage/Application | Cooking,Skin Care And Hair Care |
| Brand Name | Aerk |
| Ingredients | Mustard Seeds |
| Features | No Essence,No Chemical,No Cholestrole And No Preservative |
| FSSAI Lic No | 10721031001590 |
₹ 180 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 500 ml |
| Processing Type | Kachi Ghani or Cold Pressed |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Yellow |
| Shelf Life | 1 Year |
| Usage/Application | Cooking, Skin Care And Hair Care |
| Brand Name | Aerk |
| Features | No Essence, No Chemical, No Cholestrole And No Preservative |
| Ingredients | Mustard Seeds |
| FSSAI Lic No | 10721031001590 |
| Approx Nutrision Facts Per 100g | |
| Energy (Kcl) | 898.29 Kcl |
| Fat | 99.81g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Monounsaturated Fat | 59.8g |
| Polyunsaturated Fat | 24.3g |
| Carbohydrate | 0g |
| Protein | 0g |
Akash Babubhai Dungrani (Proprietor)
Bhakti Enterprise
Ground Floor, 5, Bhavani Nagar Soc, Mota Varachha, Behind Fire Station
Surat - 394101, Gujarat, India